Nursery World Awards 2017: the results (and photos) are in

Be the first to comment

On a glittering evening at The Brewery, London, Dandelion Education was crowned Nursery of the Year, one of many worthy winners.

room-2017

Here's the story of the night in photos - you can download pictures here https://drive.google.com/drive/folders/0BzgXgRagpGljZzhvT081UnNRWkE?usp=sharing

arriving

Arriving at the Brewery

anna-w

Host Anna Williamson

ok

OK Worldwide entertain

liz-speech

Editor Liz Roberts gives the welcome

home-start

Charity partner Home-Start

NURSERY OF THE YEAR

nursery-of-year

Winner

  • Dandelion Education, Norfolk with chief judge Wendy Scott (sponsored by childcare.co.uk)

Highly commended

  • Dukes and Duchesses Nursery and Forest School, Liverpool
  • Little Forest Folk, London

Finalists

  • Little Green Rascals Organic Day Nursery, York
  • Little Jungle Nursery, London

 

PRE-SCHOOL OF THE YEAR

preschool

Winner

  • Nature to Nurture, Liverpool , with sponsor Chris Marston, The Consortium early years

Highly commended

  • Little Marlow Pre-School, Marlow

Finalists

  • Kings Preschool, Byfleet
  • Noah’s Ark Playgroup, Northampton

 

NURSERY GROUP OF THE YEAR

nursery-group

Winner

  • Kids Allowed, with sponsor Courteney Donaldson of Christie & Co

Highly commended

  • The Cheshire Day Nursery Group 

Finalists

  • Cranley Nurseries
  • Happy Days Nurseries
  • Kids Planet Day Nurseries
  • Mon Ami Children’s Nurseries

 

NURSERY MANAGER OF THE YEAR

manager1

Joint Winners

  • Anjali Deb-Mukherjee, LEYF House of Commons Nursery with Purnima Tanuku of NDNA

 

manager2

  • Karen Duff, Tiny Toez@Cannock Chase

Highly commended

  • Joan Jobe, Kings Park Nursery, Portico Nursery Group

Finalists

  • Amy Devine, Holyrood Astley, Bertram Nursery Group
  • Rachael Richards, The Cheshire Day Nursery@Winwick

 

NURSERY OPERATIONS/REGIONAL MANAGER OF THE YEAR

ops-manager

Winner

  • Sarah Fillingham, Portico Nursery Group, with Dr Jo Verrill of Ceeda

Finalists

  • Nicola Hood, Children’s Corner Childcare
  • Gemma Hughes, Just Childcare
  • Kristina Johnson, Mon Ami Children’s Nurseries

 

EARLY YEARS TEACHER OF THE YEAR

eyt

Winner

  • Katie Walmsley, The Poppins Family, Blackburn, with sponsor Steve Thomas of Prospect Union

Finalist

  • Alexandra Chiorando, Elmscot Group, Timperley

 

NURSERY PRACTITIONER OF THE YEAR

practitioner

Winner

  • Lucy Jakeways, Busy Bees Nursery, Kettering, with Sue Robb of Action for Children

Highly commended

  • Ami Mahon, Elmscot Day Nursery, Timperley

Finalists

  • Nicole Kingston, Dizzy Ducks Day Nurseries, Essex
  • Chris Withington, Kiddi Caru Day Nursery, Torquay

 

NEWCOMER OF THE YEAR

newcomer

Winner

  • Kate Morris, Dukes and Duchesses, Liverpool, with Catriona Nason of NEyTCO

Highly commended

  • Abbie Hendry, Rainbow Corner Nursery School, Southsea

Finalists

  • Liam Bartlett, Little Forest Folk, London
  • David Trillo, Little Forest Folk, London

 

TRAINER OF THE YEAR

trainer

Winner

  • Marie Richardson, Experiential Play, with sponsor Julie Hyde of CACHE

Highly commended

  • Rebecca Martland and Alison Featherbe, Minding the Gap
  • Sue Nichols, Professional Training Solutions 


 

CHILDMINDER OF THE YEAR

childminder

Winner

  • Jane Fisher, Jane Fisher Childminding, South Woodham Ferrers, with Jane Comeau of PACEY (sponsored by childcare.co.uk)

 

OUTSTANDING CONTRIBUTION

outstanding

Winner

  • Janet Ward, Holmsdale Manor Nursery, Ibstock, with Penny Tassoni

Highly commended

  • Elaine Mercer, St Albans Pre-School 

 

WORKING WITH PARENTS

parents

Winner

  • Midlothian Sure Start, with Dr Jools Page

Finalists

  • #Get Balsall Heath Reading, St Paul’s Community Development Trust
  • Time 2 Engage, Marner Primary School

 

INCLUSIVE PRACTICE

inc-practice

Winner

  • Elmscot Day Nursery, Timperley, with sponsor Dr Adam Boddison of nasen

Finalist

  • Unique. Special. Me, South Hills Nursery Group

 

TEAM DEVELOPMENT

team-development

Winner

  • Cranley Nursery, 3 Becomes 4, Edinburgh 

Highly commended

  • Honey Pot Nurseries, Liverpool 

Finalists

  • Kids Allowed, Ten out of Ten, Manchester
  • Kids Planet Beamont

 

EARLY YEARS LAUNCH OF THE YEAR

launch

Winner

  • Fireflies Nursery, Smethwick, with Neil Leitch of the Pre-school Learning Alliance

Finalists

  • Lime Tree Nursery, Rotherham
  • Twinkles Oxford Place, Leeds

 

NURSERY FOOD

food

Winner

  • The Mulberry Bush, Southampton, with judge Jane Harrison of Red Hen Day Nursery

Highly commended

  • Kids Planet Greenbank Park, Liverpool

Finalists

  • Coin Street Community Builders, London
  • Honey Pot Nurseries, Liverpool

 

ENABLING ENVIRONMENTS

ee

Winner

  • Dandelion Education, Norfolk, with sponsor Paul Harris of Early Years Direct

Highly commended

  • Gigglers Day Nursery, Bolton

Finalists

  • The Cheshire Day Nursery Kindergarten@Latchford, Warrington
  • Holyrood Astley, Bertram Nursery Group, Manchester
  • South Hills Nursery, Wilton
  • Stramongate Nursery, flood recovery garden, Kendal

 

ONLINE AND SOCIAL MEDIA

online-social

Winner

  • Little Forest Folk, London with Ben Allen of Mark Allen Group

Finalists

  • Mama Bear’s Day Nursery, Bristol
  • Twinkles Nurseries, Knaresborough

 

COMMUNITY SUPPORT

comm-support

Winner

  • Norland College, Helping Hands, Supporting Families in Crisis, Bath, with Julie Mountain of Play Learning Life

Finalists

  • The Co-operative Childcare, Walsall Wood, Warwick
  • Eureka! Nursery, Halifax
  • St George’s Community Children’s Project, Tunbridge Wells

HEALTH AND WELL-BEING

Joint Winners

health1

  • Little Forest Folk, London, with judge Stella Ram-Louis

health2

  • London Borough of Newham, Newham Outdoors and Active

Highly commended

  • Dandelion Education, Feel well, Think well, Learn well, Norfolk

Finalists

  • Bertram Nursery Group, Physical Development Stars Network
  • George Perkins Day Nursery, Building Healthy Lives, Birmingham

 

BIRTH TO FIVES RESOURCES

birth-to-five

Winner

  • Outlast Cascade, Community Playthings, MA Education's RAvi Chandiramani

Finalists

  • Cubetto, Primo Toys
  • Hide & Seek Maths, Play to Z
  • Play cards for the home environment, Pre-school Learning Alliance

 

STAFF RESOURCES

staff-resources

Winner

  • Places to Play Every Day, Herts for Learning, with judge Linda Keats of Essex County Council

Finalists

  • The Foodtalk Game, Focus Games
  • SMARTpd, Pre-school Learning Alliance
  • Will you be my friend?, Bloomsbury Education

 

ONLINE RESOURCES

online-resources

Winner

  • Flick e-learning subscription, with judge Francesca Thomas of Broussa Day Nursery

Finalists

  • Blossom online learning journey platform, Blossom Educational
  • Kinderly

 

PROFESSIONAL BOOKS

prof-books

Winner

  • The Nursery Year in Action by Anna Ephgrave, Routledge, with judge Nicole Weinstein

Highly commended

  • Early Childhood and Neuroscience by Mine Conkbayir, Bloomsbury

Finalists

  • Assessing Quality in Early Childhood Education and Care by Iram Siraj, Denise Kingston and Edward Melhuish, Trentham Books
  • Developing School Readiness by Kathryn Peckham, Sage
  • Successful Early Years Ofsted Inspections by Julian Grenier, Sage

 charity-draw

Vicki Cardwell of Portico won the Community Playthings Outlast Cascade set in the charity prize draw, which raised nearly £2,000 for Home-Start.

Sponsors

Many thanks to all our sponsors, who make the awards possible

  • CACHE
  • childcare.co.uk
  • Christie & Co
  • Early Years Direct
  • nasen
  • Prospect
  • The Consortium Early Years
  • Route2Education
  • The Consortium early years
  • Community Playthings – charity raffle sponsor
  • Home-Start – charity partner
  • TTS - table gift sponsor

Read all the write ups below, at www.nurseryworld.co.uk/awards and in our Awards book out with the 2 October issue of Nursery World.

blog comments powered by Disqus