Nursery World Awards 2021: the winners revealed - with photos!

Sunday, September 26, 2021

Kiddlywinks was crowned Nursery of the Year and Laura Henry-Allain was given our Lifetime Achievement Award at the fantastic Nursery World Awards 2021 ceremony on Saturday night (25th September) at the Brewery in London.

Laura Henry-Allain wins our Lifetime Achievement Award: photos Eddie Macdonald
Laura Henry-Allain wins our Lifetime Achievement Award: photos Eddie Macdonald

You can download the digital Awards book here to read all about our winners.

Or read all the articles on our website www.nurseryworld.co.uk/awards

Winners' photos https://tinyurl.com/4vm8ecxu

Event photos https://tinyurl.com/6pcdzn



Nursery of the Year

Winner

  • Kiddlywinks Pre-School Centre and Day Nursery, Penrith (sponsored by childcare.co.uk, presenter Helen Moylett, judge and consultant)

Highly commended

  • Little Stars Day Nursery, Peterborough

Finalist

  • Watermead Day Nursery, Loughborough

Nursery Group of the Year

Winner

  • Kids Planet (Host Diane Louise Jordan, presenter John Warren, judge and Toddletown)

Highly commended

  • Kindred Nurseries

Finalists

  • Cherubs Nurseries
  • Fledglings
  • N Family Club
  • Spring
  • Sunbeams

Pre-School of the Year

Winner

  • Greenhouse Project, Liverpool (presenter Jane Harrison, judge and Red Hen Day Nursery))

Finalists

  • Bury Grammar School, Bury
  • Busy Bees Ledbury, Herefordshire
  • Findon Valley Free Church Preschool, Worthing
  • Kilsby Pre-School, Rugby


Early Years in School

Winner

  • Manor Wood Primary, Leeds (presenter Sarah Mackenzie, judge and N Family Club)

Finalists

  • Gateways School, Leeds
  • Marlborough Primary, Washington

 

Childminding Business of the Year

Winner

  • Playhood, Crouch End, London (sponsored by childcare.co.uk, presenter Dr Amy Page, judge and PACEY)

Finalists

  • Julie& Jo’s, Cambridge
  • Catherine and Laurence, Cambridge

 

Lifetime Achievement

  • Laura Henry (presenter Jane Evans)

Nursery Manager of the Year

Winner

  • Olivia Young, Kidzrus, Manchester (sponsored by Busy Bees)

Highly commended

  • Karen James, Kiddlywinks, Penrith

Finalists

  • Sallyann Frisby, Shooting Stars Pre-school, Peterborough
  • Lucy Pottinger, Grass Roots, Sowerby Bridge

                                               

Nursery Operations/Regional Manager

Winner

  • Carly Wray, Seahorse Nursery, London (presenter Purnima Tanuku, judge and NDNA)

Finalist

  • Lauren Mankelow, Choochoos Day Nursery, Kent

Nursery Practitioner of the Year

Winner

  • Sarah Dickinson, SEND to Learn, Blyth (presenter Nancy Stewart, judge and consultant)

Highly commended

  • Deana Frost, Village Nursery Group, Manchester

Finalists

  • Charlotte Crenell, Tiddlywinks, Manchester
  • Emma Hardman, Village Nursery Group, Manchester

 

Newcomer of the Year

Winner

  • Carys Jones, Nina’s Nursery Great Moor, Stockport (presenter Ravi Chandiramani, MA Education)

Finalist

  • Aliysha Hopwood, SEND to Learn, Blyth

 

Childminder of the Year

Winner

  • Sally Harvey, Oxfordshire (sponsored by childcare.co.uk, presenter Rebecca Martland, judge and consultant)

Highly commended

  • Catherine Fay, Cambridge

Finalist

  • Julie Dixon, Cambridge

 

Trainer of the Year

Joint winners

  • Alison Featherbe, Orange Caterpillar (presenter Laura Henry-Allain, judge and consultant)
  • Ruth Swailes, Assure Education

Finalists

  • Kelly Cave, Strode College
  • Kate Wake, National Extension College

 

Nanny of the Year

Winner

  • Georgia Harris (sponsored by BAPN and Nannytax)

Finalists

  • Kelly Bowman
  • Amy Hensman

 

Outstanding Contribution

Winner

  • Julie Lister, Portland House, Huddersfield (sponsored by Treehouse)

Highly commended

  • Nina Stones, Nina’s Nurseries, Stockport

Finalist

  • Alison O’Connor-Limb, Village Nursery Group, Manchester

 

Covid-19 Hero

Winner

  • Ashley Bereznyckyj, Stars Day Nurseries, Peterborough (sponsored by CACHE)

Highly commended

  • Karen James and team, Kiddlywinks, Penrith
  • Mandy Lacey, childminder, London
  • Hayley McCann, YMCA Thames Gateway

Finalists

  • Kirsty Bradburne, Village Nursery Group, Manchester
  • Amy Delooze, Village Nursery Group, Manchester
  • Natalia dias Pinto Pena, Seahorse Nursery, London
  • Kilsby Pre-school, Rugby
  • Kimberley Munro, Blue Grass Purple Cow Nursery, Stockport

 

Community Support

Winner

  • More2Nurseries, Greenwich, London (presenter David Wright, judge and Paint Pots Nurseries)

Highly commended

  • Rosebuds Pre-School, Brixton, London

Finalists

  • Bright Horizons Timperley
  • Traquinas Childcare, Thetford

 

Working with parents

Winner

  • More2Nurseries, Greenwich, London (sponsored by Nursery Story)

Finalists

  • Early Start Nutrition, London
  • The Education People, Kent
  • Playhood, Crouch End, London
  • Small Steps Big Changes

Enabling Environments

Winner

  • Rainbow Nursery, Frome (presenter Linda Keats, judge and EYFS advisor)

Highly commended

  • Stables Daycare, Tonbridge

Finalists

  • Kids Planet Stretton, Warrington
  • Toddletown Day Nursery, Godalming
  • Watermead Day Nursery, Loughborough

 

Eco-Friendly Early Years Award

Winner

  • Meadow Lane Children’s Nursery, St Ives, Cambridgeshire (presenter Neil Leitch, judge and Early Years Alliance)

Highly commended

  • Jayne’s Nursery, Chelmsford
  • London Early Years Foundation

 

Inclusive Practice

Winner

  • Footprints Learning for Life, Hartlepool (sponsored by nasen)

Finalists

  • Kids Planet Beamont, Warrington
  • Tiny Tree Day Nursery, Leeds

 

Working with Babies and Toddlers

Winner

  • Hale Day Nursery, Altrincham (presenter Dr Jools Page, judge and senior early years lecturer)

Team Development

Winner

  • Sunbeams Day Nursery, Leeds (presenter Dr Stella Ram-Louis, judge and consultant)

Highly commended

  • Evergreen Early Years, Preston
  • N Family Club, London and Home Counties

Finalists

  • Honey Pot Nurseries, Liverpool
  • Sunflower Children’s Centre, Sheffield

 

Health & Well-Being

Winner

  • Meadow Lane Nursery, St Ives, Cambridgeshire (sponsored by Fennies)

Highly commended

  • Kindred Healthy Steps initiative, Kindred Nurseries

Finalist

  • 'Supporting Physical Development in Early Childhood', Open University

 

Online and Social Media

Winner

  • Kids Planet (presenter Tom Curtiss, MA Education)

Highly commended

  • Bright Minds Daycare, Birmingham

Finalists

  • Marcham Little Angels, Abingdon
  • Pebbles Childcare, Worthing
  • Small Steps Big Changes

Professional Books

Winner

  • Putting Storytelling at the Heart of Early Childhood Practice by Tina Bruce, Lynn McNair, Jane Whinnett (editors), Routledge (sponsored by Apetito)

Highly commended

  • Looking for Learning: Maths Through Play by Laura England, Bloomsbury Education

Finalists

  • Growing Together: 50 inspiring ideas for intergenerational learning by Lorraine George, Yellow Door
  • Play is the Way: child development, early years and the future of Scottish education by Sue Palmer, Postcards from Scotland
  • The A to Z of Early Years by June O’Sullivan, Sage Publications
  • Working with the Revised Early Years Foundation Stage: Principles into Practice by Julian Grenier, independently published

Nursery World Print & Website

  • Latest print issues
  • Latest online articles
  • Archive of more than 35,000 articles
  • Free monthly activity poster
  • Themed supplements

From £11 / month

Subscribe

Nursery World Digital Membership

  • Latest digital issues
  • Latest online articles
  • Archive of more than 35,000 articles
  • Themed supplements

From £11 / month

Subscribe

© MA Education 2021. Published by MA Education Limited, St Jude's Church, Dulwich Road, Herne Hill, London SE24 0PB, a company registered in England and Wales no. 04002826. MA Education is part of the Mark Allen Group. – All Rights Reserved