Full coverage of the Nursery World Awards 2010

Be the first to comment

What a brilliant time we all had at the Nursery World Awards 2010 at the Lancaster London on Friday evening. It was a fantastic celebration of the wonderful people and practice in the early years sector.

52cb76b3d81c115f01b6f2322442e89d

Michael Underwood was a lovely host, the acrobatic act really got the crowd going, and the dancing and celebrating went on until the early hours.

You'll find full coverage of each category in the related links (right).

 

Winners, highly commendeds (HC) and finalists, Nursery World Awards 2010 - photos are of the winners in each category

 ORGANISATIONS

 Nursery of the Year (sponsored by Pound Gates)

     

    • Winner – Little Learners Nursery School, Skegness
    • HC – Blossom House Kindergarten, Suffolk
    • Finalists – Seabrook Day Nursery, Luton; Sparklers Private Nursery, Gretna; Young Friends Nursery, Hove

     

    Pre-School of the Year


    • Winner - Highbury Lodge Day Nursery, Hitchin
    • HC – The Kindergarten, Cheshire Day Nursery Group, Warrington; Sunshine Nursery, Burpham
    • Finalists – Busy Bees, Welwyn Garden City; Technotots, Dundee; Clever Clogs, Durham

     

    Local Authority Early Years Team of the Year


    • Winner – Northamptonshire Baby Room project
    • HC – Stoke Speaks Out
    • Finalist – North Yorkshire County Council Early Years Team

     

    Nursery Chain of the Year (sponsored by early years at the Consortium)


    • Winner – Kids Allowed
    • HC – London Early Years Foundation; Yellow Dot
    • Finalists – Bright Horizons Family Solutions; The Co-operative Childcare; Kid Ease; Sparklers Private Day Nursery

     

    INDIVIDUALS

    Lifetime Achievement


    Jennie Lindon, People Consulting

     

     Nursery Manager of the Year (sponsored by Asquith)


    • Winner – Cornelia Harrison, Hopes and Dreams Montessori Nursery
    • HC – Louise Lloyd-Evans, Young Friends Nursery; Julie Debanks, Willow Cottage Nurseries
    • Finalist – Rachel Jones, Fit ‘n’ Fun Kids

     

    Early Years Professional of the Year


    • Winner – Louise Lloyd-Evans, Young Friends Nursery
    • Finalists – Clare Roberts, Kids Planet Day Nurseries; Kate Spence, Great Wood Farm Early Years Centre

     

    Nursery Practitioner of the Year (sponsored by Step by Step)


    • Winner – Sue Rowley, Thomas Boughey Nursery School
    • HC – Debbie Crofts, Lincolnshire Montessori
    • Finalists – Natalie Fisher, Fledglings; Julia Hunter, Rainbow Nursery; Jayne Kendall, Yellow Dot

     

    Newcomer of the Year (sponsored by Asquith)


    • Julie Johnston, Sparklers Private Nursery
    • HC – Misbah Acmed, Little People Montessori
    • Finalists – Julie Caddick, Kids Planet; Rebecca Canning, Kids Planet; Ben Taylor, Willow Cottage Nursery

     

    Trainer of the Year


    • Winner – Wendy Whittaker-Large, Networks for Knowledge
    • HC – Sue Usher, Crechendo Training
    • Finalist – Mary Davies, Casterbridge Care and Education

     

    Childminder of the Year (sponsored by childcare.co.uk)


    • Winner – Helen Dawkins, Southampton
    • HC – Cherry Forrester, Heaton
    • Finalist – Christine Scott, Mansfield

     

    INITIATIVES

     Business Development (sponsored by Kid Ease)


    • Winner – Young Friends Nursery, Hove
    • HC – Little People Montessori, Cleveland
    • Finalists – Brue Farm Day Nursery, Castle Cary; Kids Planet, Lymm

     

    Team Development (sponsored by Willow Cottage)


    • Winner – Fit ‘n’ Fun Kids, Falmouth
    • HC - Auden Place Community Nursery, Camden
    • Finalist – The Co-operative Childcare, Oxford

     

    Working with Parents (sponsored by Asquith)


    • Winner – Auden Place Community Nursery, Camden
    • HC- Lincolnshire Montessori, Caistor; NAS EarlyBird Centre, Barnsley

     

    Inclusive Practice


    • Winner – Caverstede Early Years Centre, Peterborough
    • HC – Little Cherubs Day Nursery, High Wycombe
    • Finalist – Bright Horizons Family Solutions, Rushden

     

    Nursery Food


    • Winner – Little Monkey’s Nursery, Windsor
    • HC – Hopes and Dreams Montessori Nursery, London; Tall Trees Kindergarten, Frome
    • Finalists – Kids Allowed, Manchester; London Early Years Foundation; Willow Cottage Nurseries, Oxford

     

    Enabling Environments


    • Winner – Red Hen Day Nursery, Louth
    • HC – Daisy Chain, Liverpool
    • Finalists – Blossom House, Suffolk; Caverstede Early Years Centre, Peterborough; Footsteps Day Nursery and Pre-School, Tamworth; Kid Ease Nursery QEQM, Margate; Lowdham and Epperstone Pre-School, Nottingham; Nelly’s Nursery, London

     

    RESOURCES

    Birth to Threes: New Launch


    • Winner – Mirror Trays, TTS Group
    • HC – Large Sensory Collection, Play to Z
    • Finalist – Music House Baby’s Treasure Basket, Drums for Schools; Nursery Starter Set, Galt; Sensory Bubble, Step by Step

     

    Birth to Threes: Tried and Tested Favourite


    • Winner – Sign and Sing-Along BSL series

     

    Three to Fives: New Launch


    • Joint winners – Easi-Torch, TTS Group; Mini Music Maker, Drums for Schools (pictured)
    • HC – Tune into…Listening Games, Yellow Door; Willow Range, TTS Group
    • Finalists – Basic Skills Pack, Galt; Playscope Communication and Literacy Set, Play to Z; Stone Walls, TTS Group

     

    Three to Fives: Tried and Tested Favourite


    • Winner – Gardening Equipment, Step by Step
    • HC – Green Doll’s House, Galt
    • Finalists – Rhythm Sound Centre, NES Arnold; Shopping List – Orchard Toys

     

    Special Commendation


    • Haven Holidays ‘Fun and Fitness’ campaign

     


    blog comments powered by Disqus